Õnnetuse aitab varakult avastada töökorras ja õigesse kohta paigaldatud andur. Suitsuandur on kohustuslik igas kodus. Sõltuvalt küttesüsteemist võivad vajalikud olla veel vingugaasiandur ja/või gaasiandur.
Suitsuandur hoiatab valjude piiksudega tulekahju eest selle algstaadiumis ja annab tegutsemiseks vajalikku lisaaega. Igas eluruumis peab olema vähemalt üks suitsuandur.
Kui kodus on puuküttel töötav ahi, kamin, pliit või katel, siis on kohustuslik ka vingugaasiandur. Vingugaasiandur annab häiresignaaliga märku, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus hakkab lähenema tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele. Vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu ning vingugaasiandur on ainus seade, mis tapvast vingugaasist märku annab. Vingugaasianduri saab paigaldada ka vannituppa (IP44).
Nii suitsu- kui ka vingugaasianduriks saab osta n-ö nutika anduri, mis saadab häire selleks määratud inimesele ja/või turvafirmale. Mõni nutikas andur on suuteline käivitama ka evakuatsioonivalguse, mis on oluline suitsuses ruumis kiiresti välja saamiseks. Sellised andurid on iseäranis kasulikud eakate kodudes, lastega peredes, kus lapsed on aeg-ajalt ka üksinda kodus, abikaugetes piirkondades, suvilates jm.
Täiendavat kaitset pakub temperatuuriandur, mis reageerib temperatuuri kiirele tõusule või etteantud temperatuuri ületamisele ruumis. Temperatuuriandur sobib niisketesse ruumidesse ning köökidesse, lisaks kodudesse, kus suitsetatakse siseruumides, liigtarvitatakse alkoholi. Turul on saadaval ka WIFI ja GSM ühendusega teavitussüsteemi omavad tooted.
Kuulmisvaegusega või kuulmispuudega inimesele annab ohtudest märku spetsiaalne häiresüsteem, mis muudab signaali vibratsiooniks, valguseks või võimendab heli veelgi.
Pliidivalvur on elektripliidi kohale paigaldatav andur, mis jälgib pliidi temperatuuri ja sisse lülitamise aega. Kui elektripliit või -ahi jääb kogemata liiga kauaks sisse, lülitab pliidivalvur selle automaatselt välja. Oluline on eelnev spetsialisti hinnang, kas olemasoleva elektrisüsteemi puhul on seda lahendust võimalik rakendada. Pliidivalvuri peab paigaldama kvalifitseeritud elektrik. See seade on kasulik eakatele, mäluhäiretega inimestele, lastega peredele, ühisköökidega sotsiaalpindadele, sotsiaalkorteritesse.
Liikumisandur annab lähedastele teada, kui teatud aja jooksul ei ole inimene oma kodus ringi liikunud. Näiteks võib olla juhtunud, et eakas on kukkunud ja ei ole võimeline ise endale abi kutsuma. Samuti on olemas seadmed, nn häirenupud, mida saab panna eakale inimesele kaela või käele. Häirenupp on inimese küljes ja selle abil on võimalik hätta sattumisest teada anda nupuvajutusega. Lisaks registreerib seade inimese liikumise aktiivsuse, kukkumise ja seadme kandmise.
Raskesti süttivad voodiriided on praktiliselt tulekindlad. Välimuselt samasugused nagu tavalised voodiriided. Enamjaolt on tegemist polüester kangaga. Tulekindlus on saavutatud immutamise või sisse kudumise teel. Samuti on tulekindel tekkide, patjade ja kattemadratsite sisu. Raskesti süttivad voodiriided sobivad kodudesse, kus suitsetatakse siseruumides, liigtarvitatakse alkoholi või elab(vad) erivajadustega inimesed
Elamu sprinklersüsteem on automaatne tulekustutussüsteem, mille ülesanne on tulekahju õigeaegne avastamine, reageerimine ja tulekahju kustutamine või lokaliseerimine.
Päästeameti vaates on elamu sprinklersüsteem sobiv paigaldis kodudesse, kus suitsetatakse ja liigtarbitakse alkoholi; on vaimse häire või füüsilise puude/vaegusega inimene ning elamud, mis suvad hajaasustuses (abikauge koht).
Sprinklersüsteemi puhul on tegemist veega täidetud ja survestatud torustikusüsteemiga, kus sprinkleripea kuumustundlik klaasampull kindla temperatuurini tõustes lõhkeb, vee vallandab ja tulekahju kustutab. Tegemist on automaatse, iseseisva ja olukorrast sõltumatu kustutusüsteemiga.
Mittesüttivast materjalist tuhaämber peab olema mittepõlevast materjalist, pealt kaanega suletav ning võimalusel neljakandiline, et oleks mugav tuhka tõsta.
Koduse evakuatsioonivalgustuse saab lihtsalt luua pimedas helendava teibi abil, mis toimib elektrist sõltumata ning lihtsasti kodus paigaldatav. Teipi saab paigaldada põrandaliistule, ustele, piiretele, piitadele, põrandale, astmetele. Veel parema tulemuse annavad led-ribad või spetsiaalne evakuatsioonivalgus.
Kortermajadele kehtib nõue, et kortermajas peavad olema välisuksed, vaheuksed ja korteriuksed numbritega tähistatud. Samuti peavad büroohoonetes ja kortermajades olema tähistatud korrused alates kolmandast.
Nummerdamine on tingitud vajadusest tagada operatiivteenistustele kiire reageerimine elanike/kodanike elu, tervise ja vara kaitseks ajakriitilistes situatsioonides. Oluline on see, et kogu teekond välisuksest korteriukseni oleks tähistatud numbritega üheselt arusaadaval moel. Sama kehtib korrusenumbrite kohta.
Selleks, et vähendada suitsetamist nii kortermaja eluruumides kui ka rõdul, on lahendus paigaldada hoovi suitsetamise paviljonid.
Väga oluline on, et korstnaid pühitaks regulaarselt ning katkiseid tahkekütteseadmeid aga ka elektrisüsteeme parandaksid oma ala asjatundjad. Korstnapühkija peab käima tahkekütteseadmetega kortermajas ja ridaelamus vähemalt kord igal aastal. Eramajas tuleb samuti igal aastal korstent pühkida ja seda võib teha ka ise, kuid kord viie aasta jooksul peab käima ka korstnapühkija.
Kui tunned muret enda lähedaste või naabrite tuleohutuse pärast, siis telli kodunõustamine kas telefonile 1247 või läbi ohutusportaali ohutusportaal.paasteamet.ee.