Vaheta välja aegunud suitsuandur

Suitsuandur on kohustuslik aastast 2009. Suitsuandurite eluiga on aga olenevalt tootjast ja hinnast 3-10 aastat.  Selleks, et olla anduri töökorras olekus kindel, tuleb kontrollida seadme tagaküljelt selle eluiga. Õnnetusest annab märku ainult töökorras andur!

Ka suitsuandur aegub

Aja möödudes võivad anduri sees olevad suitsule reageerivad sensorid tundlikkust kaotada. Testnupule vajutamine kinnitab, et aku/patarei, elektroonika ja helisüsteem töötavad, kuid see ei tähenda alati, et andur on päriselt töökorras. Anduri töökindlust kahjustavad aeg, tolm, putukad, toidu tegemisel kodus tekkiv rasv, niiskus jne.  Anduri väljavahetamise vajadusest annab märku ka see, kui andur on muutunud ülitundlikuks –reageerib siis kui pole vaja või vastupidi, anduri reageerimise aeg pikeneb kordades.

Anduri tagaküljelt vaata tootmise või kasutuse aega

Suitsuanduril peab olema kirjas tootmise aeg või kasutuse lõpu aeg. Lisaks peab olema CE ja EVS-EN 14604:2005 märgistus, maaletooja või tootja nimi. Kui kasvõi üks nendest andmetest on puudu, tuleks andur välja vahetada.

Anduri soetamisel tasub meeles pidada, et odav andur ei pruugi olla kvaliteetne. Soovitame andurit, millele on tootja andnud 10-aastase täisgarantii, mis hõlmab nii andurit kui akut. Samuti tasub silmas pidada anduri tootmiseaga – ostule eelneval aastal toodetud andur sobib, aga vanemad võiks juba jätta soetamata.

 

 

Selleks, et anduri väljavahetamist meeles pidada, tasub märkida anduri paigaldamise kuupäev markeriga anduri küljele, siis on see näha ka andurit eemaldamata, või panna omale telefoni meeldetuletus.

Suitsuanduri väljavahetamisel, vii vana poodi tagasi sinna, kust saad uue osta ja nii vabaned kergemini väikeelektroonika jäätmest. Juhul, kui kauplus ei ole nõus vana andurit vastu võtma, saad selle viia lähimasse jäätmejaama. Eemalda suitsuandurilt patarei(d) või aku, mille saad samuti suurte kaupluste patareide kogumiskasti viia.

Ära viska vana suitsuandurit olmeprügikasti, sest nii satuvad suitsuandurid prügilasse või põletustehasesse ja suitsuanduris sisalduvad ohtlikud ained vabanevad sealt loodusesse, ohustades sinu ja lähedaste tervist ning reostades loodust.

Üldine anduri hooldamine:

  • Anduri töökorras olekut tuleb testida korda kuus.
  • Samuti tuleks andurit regulaarselt ja korralikult tolmust puhastada lapi või tolmuimejaga

Loe rohkem suitsuandurite kohta siit.

Suitsuandur muutus Eestis kohustuslikuks 2009. aasta 1. juulil.
Soovitame kontrollida anduri töökorras olekut testnupule vajutades vähemalt kord kuus.
Aegunud
või rikkis suitsuandur tuleb kindlasti välja vahetada.